Być może spotkaliście się z pojęciem nawiązki. Może nawet wam samym została ona zasądzona, albo musicie ją uiścić. Ale tak naprawdę do końca nie wiecie, czym ona jest. Nie zdajecie sobie sprawy z tego, że może ona wam przysługiwać, że macie do niej prawo. Nie wiecie pewnie też tego, kto płaci nawiązkę i kiedy należy ją zapłacić. Warto poznać odpowiedzi na te pytania. Zatem zapraszamy do dalszej części artykułu, w którym wyjaśnimy pojęcie nawiązki.
Co to jest nawiązka?
Najprościej mówiąc, nawiązka zaliczana jest do środków karnych. Korzystając z nawiązki, można zwrócić się do sądu o to, by zobowiązał sprawcę danego wypadku, danego czyny karalnego, do wypłacenia osobie poszkodowanej pieniędzy. Przy czym suma, jaką może otrzymać poszkodowany jest ściśle określona. Jako ciekawostkę warto dodać, że nawiązka zasądzana jest niezależnie od kary właściwej. Czyli można powiedzieć, że jest ona dodatkową karą dla sprawcy.
Dla osoby poszkodowanej to niezwykle często dobra wiadomość. Zwłaszcza w przypadku spraw, gdzie nie można dokładnie wyliczyć finansowej straty, jaką poniósł poszkodowany w wyniku działań sprawcy. Wtedy należy udać się do sądu, który może zasądzić nawiązkę.
Można powiedzieć, że nawiązka jest to świadczenie pieniężne na rzecz poszkodowanego. Wypłacane na jego wniosek, po zbadaniu sprawy przez sąd. Może być traktowana, i tak najczęściej jest, jako kompensacyjny środek karny.
Kto musi wypłacić nawiązkę?
Obowiązek wypłaty nawiązki ponosi sprawca danego czynu. Nawiązka uiszczana jest na rzecz osoby poszkodowanej. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. To sąd orzeka o nawiązce i jego postanowienia są wiążące. Sprawca musi wypełnić orzeczenie i wypłacić nawiązkę. I nawet, jeżeli sprawca ma aktywną polisę ubezpieczeniową, nie może tego za niego zrobić jego ubezpieczyciel. Co nie znaczy, że po wypłacie nawiązki poszkodowanemu, nie można jej odzyskać od ubezpieczyciela.
Czy można odzyskać wypłaconą nawiązkę?
Aby odzyskać wypłaconą nawiązkę za wypadek komunikacyjny, sprawca musi spełnić trzy warunki. Musi wypłacić poszkodowanemu zasądzoną kwotę, musi mieć ważne ubezpieczenie OC, musi zgłosić do swojego ubezpieczyciela fakt wypłacenia nawiązki. Ważne jest to, że sprawca może odzyskać wypłaconą nawiązkę, dopiero wtedy, kiedy ją uiścił z własnych środków. Wtedy może się ubiegać o wypłacenie tej kwoty ze swojego ubezpieczenia OC.