Codzienne otaczają nas maszyny i urządzenia, które są niezwykle wrażliwe na działanie różnych sił. Nawet niewielkie przeciążenia w ich pracy mogą spowodować awarie czy nawet uszkodzenie systemu sterującego. W tym też celu w tego typu sprzętach zawsze montowane są czujniki nacisku. Czym się charakteryzują? Jakie parametry są kluczowe?
Charakterystyka czujników nacisku
Tensometr, czyli czujnik ruchu, opiera się na bardzo prostym działaniu: przekształca energię mechaniczną w wiązkę elektryczną poprzez wykrywanie siły nacisku określonego przedmiotu na powierzchnię. Dzięki czujnikowi nacisku otrzymujemy bardzo precyzyjny pomiar masy, co pozwala na zastosowanie takiego sprzętu w diagnostyce laboratoryjnej (gdzie często ważone są substancje o niewielkiej masie, gdzie każde odchylenie może być krytyczne). Czujniki nacisku przystosowane są do pomiarów statycznych (wagi) oraz dynamicznych (budowa maszyn).W związku z tym, że czujnik nacisku działaj w różnych miejscach (na placach budowy, w magazynach, sklepach) musi on wyróżniać się niebywałą odpornością na drgania czy rozciąganie oraz czynniki środowiskowe (mróz, promieniowanie UV, deszcz).
Zastosowanie czujników
Czujniki nacisku potocznie nazywane tensometrami znajdują zastosowanie najczęściej w wagach (laboratoryjnych, kuchennych, platformowych, napełniających, taśmowych i pakujących). Używa się ich również w dynamicznych systemach testowych oraz w procesie znakowania cenowego produktów. Pomiary tensometryczne za pomocą czujników wykorzystuje się w przypadku wszystkich obiektów, które poddawane są działaniom różnego rodzaju sił.
Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w sektorze przemysłu. Można mierzyć nimi również czynniki, takie jak przyspieszenie lub ciśnienie. Najpopularniejszym zastosowaniem jest wykorzystanie tensometrów w urządzeniach do pomiaru masy (wagi).W ofercie czołowych producentów można znaleźć wiele różnych geometrii tensometrów, między innymi jednopunktowe. Zamawiając czujniki nacisku, warto również zorientować się w produktach uzupełniających zespołach montażowych czy kompletnych modułach wagowych.
Specyfikacja techniczna czujników nacisku
Jest wiele parametrów, które muszą zostać spełnione, aby czujnik nacisku działał prawidłowo. Wśród najważniejszych możemy wymienić tolerancję mechaniczną, czas odpowiedzi czy pobór energii elektrycznej.Co do zasady, temperatura pracy czujnika nacisku powinna mieścić się w przedziale od 20 do 60 °C, a temperatura jego przechowywania między -30 °C do 60 °C.
Więcej informacji znajdziesz na stronie czujnik nacisku.