Coraz większa ilość specjalistów z danych branż decyduje się na emigrację zarobkową poza granicami Polski. Lekarzy, technologów i inżynierów kuszą przede wszystkim wysokie zarobki, ale też możliwość stałego rozwoju. Zagraniczni pracodawcy nie tylko wiedzą, jak wynagrodzić specjalistów, ale też jak przyciągnąć ich możliwymi benefitami.
Jak szukać pracy za granicą?
Szukając pracy w naszym zawodzie przede wszystkim zaufajmy biurom pośrednictwa pracy specjalizującym się w pracy za granicą. Możemy mieć pewność, że zaproponują nam oni oferty pochodzące od sprawdzonych pracodawców. Zaletą korzystania z biur pośrednictwa pracy jest to, że nie musimy się martwić o czas – pracownicy biura dopasują konkretne oferty do naszych umiejętności i wykształcenia prezentując wyłącznie te, które będą nam faktycznie odpowiadać.
Pracy możemy szukać również na własną rękę – najlepsza metoda jest zaglądanie do zakładek o pracę na stronach interesujących nas pracodawców. Ogłoszenia o pracę są tam często aktualizowane, a dodatkowo nasze CV możemy wysłać bezpośrednio do działu kadr danej firmy – znacząco skraca to drogę do pracodawcy (w przeciwieństwie do szukania pracy poprzez biura pośrednictwa pracy).
Jak przygotować się do pracy za granicą
Kiedy otrzymamy upragniony etat koniecznie musimy zorganizować sobie życie na miejscu, poza granicami kraju. Podstawą jest mieszkanie – wiele firm stara się ułatwić pracownikom aklimatyzację i oferuje im mieszkania firmowe na określony czas. To wygodne rozwiązanie, szczególnie kiedy nie znamy specyfiki rynku mieszkaniowego w danym miejscu. Istotne jest również to, aby zadbać o sprawy urzędowe: założyć konto w lokalnym banku, ubezpieczyć się zdrowotnie. Pamiętajmy, że również za granicą obejmuje nas obowiązek rozliczenia podatkowego. Wszelkie informacje związane z rozliczeniem za granicą znajdziemy na stronie zwrot-podatkow.pl.