Po to, by napędy do bram działały poprawnie należy zamontować odpowiednie sterowniki. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie takie jak sterownik ma za zadanie sterować bramą. Sterownik do bramy nazywany jest również centralą sterującą.
To elektroniczne urządzenie sterujące i nadzorujące pracę elementów wykonawczych automatyki jakimi są silniki i siłowniki wprowadzające w ruch bramę.
Charakterystyka sterowników
Fachowo sterowniki nazywane są też kontrolerami bądź płytami sterującymi bramę. Najczęściej występują bowiem w formie jednolitej płyty elektronicznej, zintegrowanej z modułem komunikacji, a także odpowiednimi układami peryferyjnymi, w zależności od stopnia rozbudowy i funkcjonalności sterownika. Centralną częścią sterownika jest właściwie zaprogramowany mikrokontroler. Od jego działania zależy stopień stabilności pracy sterownika do bramy, jego funkcjonalność i bezpieczeństwo jakie oferuje. Kiedy więc wybiera się napędy do bram to warto zwrócić uwagę na producenta. Im lepszy, tym większa gwarancja, że oprogramowanie w sterowniku będzie innowacyjne i na najwyższym poziomie. Oznacza to, że podczas pracy urządzenie „nie zawiesi się”.
Sterowniki obsługujące napędy do bram można podzielić na trzy grupy, zależne od ich przeznaczenia. Są to sterowniki: do bram przesuwnych, do bram skrzydłowych oraz do bram garażowych. Najczęściej, urządzenia te, mimo różnego przeznaczenia mają podobną funkcjonalność. Niezależnie więc od rodzaju bramy do której wybierany jest sterownik ma on takie funkcje jak: miękki start, regulowany wyłącznik przeciążeniowy, wyprowadzenie do sterowania z zewnątrz, a także wyjście na fotokomórki.
Jak działają sterowniki do bram?
Każdy sterownik do bramy, czy to przesuwnej, czy skrzydłowej, czy garażowej musi działać bez zarzutu. Od tego zależy komfort użytkowania bramy, jej poprawne działanie i długi okres użytkowania. Bezsprzecznie zaś, najważniejsze jest bezpieczeństwo z tym związane. Bardzo ważne w sterownikach jest to, w jaki sposób urządzenie sterujące zostanie poinformowane o aktualnej pozycji bramy.
Chodzi tu o to, skąd sterownik ma wiedzieć, czy brama jest otwarta, czy zamknięta. Główną częścią odpowiadającą za to w sterownikach są krańcówki, czyli przełączniki mechaniczne, składające się z krzywek i występków, które po umieszczeniu na prowadnicy i po wciśnięciu mikrostyku podają informację, że sterownik powinien zakończyć cykl pracy. Jest to jednoznaczne z zatrzymaniem bramy.
Coraz częściej w nowoczesnych automatach stosuje się krańcówki magnetyczne. Opinie ekspertów – monterów wskazują, że są one praktyczniejsze i sprawniejsze. Ważne jest to, by oceniając sterowniki nie zapominać, jak zredukować niebezpieczeństwo związane z pracą bramy automatycznej. W związku z tym,
należy wybierać sterowniki wyłącznie od wiodących producentów.
Dodatkowo, trzeba sprawdzić, czy centrala sterująca będzie w stanie obsługiwać dodatkowe akcesoria, wśród których najpopularniejsze są fotokomórki. Nie będzie mowy o żadnych awariach bramy domowej.