Narciarstwo od dawna cieszy się dobrą passą i znajduje miłośników tego sportu na całym świecie. Ale nowa dyscyplina, jaką jest skitur, jest jeszcze ciekawszym doświadczeniem. Kto powinien z niego skorzystać? Jak należy się przygotować do wycieczki skiturowej?
Dla żądnych wrażeń
Osoby, którym dość jest wjeżdżać na wyciągu krzesełkowym do góry i zjeżdżać w towarzystwie innych miłośników narciarstwa, z czasem pragną spróbować czegoś zupełnie nowego. Tym czymś może się okazać właśnie skitur. Jest to wspinanie się po dzikich, nieuczęszczanych zboczach gór w specjalnym skiturowym osprzęcie, a następnie zjazd po nieuczęszczanych zboczach gór. Taka wspinaczka zajmuje wiele godzin, ale daje nieporównywalnie większą satysfakcję niż zwyczajne zjazdy ze stoku!
Jak się przygotować do wycieczki?
Każdy, kto pragnie zaliczyć wycieczkę skiturową musi odbyć szkolenie skiturowe. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Szkolenia skiturowe przygotowują do całodniowej eskapady w niewielkim gronie, do wspinaczki w fokach, a także do bezpiecznego poruszania się po zboczach ośnieżonych gór. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zjeżdżanie na nartach to bułka z masłem, to musisz wiedzieć, że wycieczki skiturowe to coś zupełnie innego niż pokonywanie stoku na nartach. Są trudniejsze i wymagają lepszej kondycji oraz specjalnej techniki wejścia oraz zjazdu.
Czy szkolenia skiturowe są konieczne?
Z reguły dłuższe, kilkudniowe wycieczki skiturowe, mają w programie również jednodniowe szkolenie, między innymi z zagrożeń lawinowych. W przypadku jednodniowych wycieczek przygotowanie obejmuje jedynie krótkie, półgodzinne przeszkolenie tuż przed wejściem na górę, bez praktycznych ćwiczeń. Teoretycznie aby pójść na wycieczkę nie trzeba mieć żadnego certyfikatu poświadczającego umiejętność wspinania się. Jednak jest to wspinaczka oraz zjazd wyczerpujący kondycyjnie. Wymaga umiejętności zachowania się w wysokich górach. Choć każda wycieczka zaopatrzona jest w przewodnika, to nie ma w tym czasie miejsca na przeprowadzanie indywidualnych szkoleń ani pilnowanie pojedynczych uczestników. Każdy musi radzić sobie sam najlepiej jak umie, a osoba nieprzeszkolona może spowalniać grupę, co jest wysoce niewskazane.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na szkolenia skiturowe
Dlatego właśnie zaleca się, aby amatorzy wybierali bądź to przynajmniej jednokrotne szkolenie skiturowe, bądź kilkudniowe wycieczki, które mają w planie jednodniowe przeszkolenie. Jest to bardzo pragmatyczne podejście do kwestii własnego zdrowia, bezpieczeństwa i możliwości. Osoby wchodzące na szlak powinny właśnie te kwestie mieć przede wszystkim na uwadze.