Interesuje Cię wirtualny adres dla firmy? Zanim dokonasz wyboru oferty, sprawdź przygotowany przez nas poradnik. To zbiór informacji, które odpowiedzą na wszystkie Twoje wątpliwości: czym jest wirtualny adres, czy jest legalną usługą, jakie są jego zalety i dla jakich firm będzie korzystnym rozwiązaniem? Piszemy o rejestracji działalności pod wirtualnym adresem krok po kroku.
Wirtualny adres dla firmy – co to?
Wirtualny adres dla firmy, zwany również wirtualnym biurem czy e-biurem, jest połączeniem korzyści z prowadzenia biura, a więc fizycznego adresu (niezbędnego między innymi przy rejestracji działalności), odbierania korespondencji i jej obsługi czy profesjonalnego wizerunku firmy, z brakiem wad jego wynajmu. Wynajem faktycznego biura jest drogi, a w przypadku świeżo założonych firm lub tych, których działalność nie potrzebuje przestrzeni biurowej, zwyczajnie nieopłacalny.
Czy wirtualne biuro jest legalne?
Brzmi to, jak rozwiązanie idealne dla wielu przedsiębiorców. Czy wirtualne biuro jest jednak legalne? Tak! I zostało to powiedziane w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, że czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także w tzw. biurach wirtualnych.
Mimo to Urzędy Skarbowe, które przywiązane są nie do miejsca prowadzenia działalności, lecz zamieszkania jej właściciela, niechętnie patrzą na tę formę biura przy rejestracji jako płatnik VAT. Warto wiedzieć o tym i dobrze przygotować się na przejście tego procesu.
Jakie firmy mogą mieć wirtualne biuro?
W odpowiedzi na pytanie, jakie firmy mogą mieć wirtualne biuro, nie ma ograniczeń. Są jednak takie branże, które w tej usłudze odnajdą się zdecydowanie lepiej i chętniej z niej skorzystają. Przede wszystkim firmy prowadzące swoją działalność jedynie w internecie.
Na przykład agencje marketingowe, sklepy oferujące produkty elektroniczne, różnego rodzaju freelancerzy wykonujący pracę zdalną czy pracownicy branży kreatywnej typu graficy oraz IT. Ponadto nowocześni przedsiębiorcy, start-upy, osoby znajdujące się na co dzień poza Polską.
Zalety wirtualnego adresu
Dlaczego warto wybrać wirtualny adres dla firmy?
- Główną zaletą jest oczywiście możliwość ograniczenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Wirtualne biuro jest nieporównywalnie tańsze od fizycznego biura czy nawet biurka w coworkingu.
- Ważna jest także oszczędność czasu, gdy oferta wirtualnego biura obejmuje również sprawy formalne i rozliczeniowe. To odbieranie korespondencji i przekazywanie jej, księgowość i szeroko rozumiana obsługa biurowa.
- Dla tych, którzy na co dzień pracują z domu, wirtualny adres biura to komfortowy sposób na nieujawnianie swojego miejsca zamieszkania jako miejsca prowadzenia działalności.
- Prestiż i profesjonalny wydźwięk firmy. Często wirtualne biura mają adresy w najlepszych lokalizacjach w mieście. Łatwo można zyskać w oczach kontrahentów i klientów przy wykorzystaniu wirtualnego adresu. Dla wielu adres stanie się potwierdzeniem wiarygodności firmy. Nawet jeśli lokalizacja nie jest ścisłym centrum miasta, to prawdopodobnie i tak wypadnie bardziej profesjonalnie od adresu domowego.
Ile kosztuje wirtualny adres dla firmy?
Ceny za prowadzenie wirtualnego biura różnią się w zależności od proponowanej oferty. Wirtualny adres dla firmy np. w Biurze Bugalter to zaledwie 75 zł netto.
Kiedy wirtualne biuro się opłaca?
Zalet wirtualnego biura jest tak wiele, że chwilami zapomnieć można o tym, że nie dla każdej firmy będzie to dobre rozwiązanie. Sprawdzi się ono jedynie w przypadku małych i średnich przedsiębiorców, dla których wynajęcie biura byłoby nieopłacalne. Większe firmy zazwyczaj potrzebują stałego miejsca spotkań z klientami (choć i to bywa elementem oferty wirtualnych biur) czy możliwości zebrania zespołu pracowników i omówienia projektów.