Dobranie dla chorego ortezy na opadającą stopę jest bardzo ważne z kilku względów. Po pierwsze, chory uzyska możliwość samodzielnego poruszania się. Po drugie, możliwa będzie bardziej efektywna rehabilitacja i lepsza dynamika przywracania utraconych funkcji motorycznych. Opadająca stopa jest schorzeniem stricte neurologicznym, co implikuje konieczność zastosowania dedykowanych ortez, nieco odmiennych od klasycznych ortopedycznych opatrunków usztywniających i stabilizujących.
Dlaczego te ortezy są stosowane?
Ortezy na opadającą stopę są stosowane u pacjentów, u których występują niedowłady lub całkowite porażenia w obrębie unerwienia przedniej i bocznej grupy mięśni podudzia. Podstawowym mięśniem zginającym grzbietowo stopę jest mięsień piszczelowy przedni. Wraz z mięśniami strzałkowymi utrzymuje on balans w płaszczyźnie czołowej, gdyż właśnie te mięśnie unoszą boczną część stopy. Porażenie w zakresie unerwienia nerwu strzałkowego doprowadza do opadania stopy, zaburzeń czucia na przedniej powierzchni podudzia i stopy. Wskutek niedowładu mięśni strzałkowych oprócz opadania stopa kieruje się na brzeg boczny.
Uszkodzenia te najczęściej mają miejsce wskutek izolowanego uszkodzenia nerwu strzałkowego przedniego. Jest to skorelowane ze złamaniem głowy kości strzałkowej, co ma miejsce przy urazach bezpośrednich okolicy bocznej kolana, jak i złamaniach nasady bliższej kości piszczelowej i jej trzonu. Uszkodzenia te mogą być również konsekwencją izolowanych zmian w zakresie ośrodkowego układu nerwowego.
Konsekwencją dla chorego jest brak możliwości ustawienia stopy na podłożu w trakcie chodu. Osoba z porażeniem unosi wysoko stopy, które początkowo są stawiane na palcach bez możliwości samodzielnego i kontrolowanego stanięcia na pięcie. Długotrwale utrwalony wpływ zginaczy stopy doprowadza do powstania deformacji końsko-szpotawej.
Jak to leczyć?
Nieoceniona jest w tym miejscu wieloletnia rehabilitacja. Żeby jednak podnieść jej efektywność i zapewnić pacjentowi możliwość samodzielnego oraz komfortowego poruszania powstały specjalne ortezy na opadającą stopę.
Ortezy te wykonane są w różnych konfiguracjach funkcjonalnych. Można mieć do czynienia zarówno z pełnymi ortezami, jak i podwieszeniami lub tutorami. Podwieszenia i mniejsze ortezy można z łatwością dopasować do obuwia i ukryć pod ubraniem. Ortezy przywracają prawidłowy wzór ruchu, ograniczają deformacje w obrębie stopy (regulują sklepienie podłużne i poprzeczne) oraz niwelują przeważający wpływ zginaczy stopy.
Zastosowanie ortez na opadającą stopę jest nie tylko krokiem w stronę samodzielności, ale i skutecznej rehabilitacji!
Zapraszamy na stronę megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599.