Uświadomienie społeczne w kwestii ochrony środowiska, a w szczególności ochrony wód powierzchniowych wzrasta bez przerwy, z roku na rok. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest środowisko naturalne oraz że jesteśmy odpowiedzialni za stan otaczającego nas ekosystemu. Musimy więc dołożyć wszelkich starań w walce o czystość naszej planety, by z jej piękna mogły korzystać również następne pokolenia.
Domowa ekologia
Ochronę środowiska naturalnego, zawsze warto zaczynać od własnego otoczenia oraz domu. Możemy to zrobić na wiele sposobów, jednym z nich jest zamiana nieekologicznego szamba, na przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Warto tu zauważyć, że taka oczyszczalnia, to nie tylko ekologia sama w sobie, ale także oszczędność w porównaniu ze starym szambem.
Na zachodzie, przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków, to już norma. Nasi europejscy sąsiedzi unikają systemów, które mogą zanieczyszczać naszą ekosferę. Biologiczne oczyszczalnie ścieków są poza tym, rozwiązaniem niezwykle praktycznym i generują znaczne oszczędności.
Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków
Pierwszym stadium pracy instalacji, jest oczyszczanie mechaniczne. Podlegają mu przede wszystkim substancje nierozpuszczalne, to znaczy wszelkie ciała stałe zawieszone w ściekach. W tym celu wykorzystuje się procesy grawitacyjnego odseparowania zanieczyszczeń. Sedymentacja tych cząstek to proces niezwykle wolny, na tyle że usuwanie utworzonego w jej wyniku osadu, odbywa się tylko raz na rok. Kolejnym etapem, jest rozkład substancji organicznych w sposób całkowicie naturalny dzięki mikroorganizmom. Proces ten ulega znacznemu przyśpieszeniu w warunkach tlenowych, dlatego złoże biologiczne musi być poddane odpowiedniemu odżywieniu i dotlenieniu.
W wyniku połączenia ścieków z wypełnieniem biologicznym, bakterie zaczynają je kolonizować. Część zanieczyszczeń ulega utlenieniu, a pozostała część jest asymilowana i wykorzystana przez mikroorganizmy w procesie kolejnego namnażania się. Żywotność układu biologicznego w złożu oraz skład gatunkowy mikroflory jest bardzo różnorodny i w ogromnym stopniu zależy od rodzaju zastosowanej biologicznej oczyszczali ścieków oraz wielu innych czynników środowiskowych.
Zalety biologicznych oczyszczalni ścieków
Oczyszczone ścieki można, zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, odprowadzać zarówno do rowu melioracyjnego, jak również rzeki, czy studni chłonnej lub też wykorzystywać np. do irygacji ogrodu. Ze względu na to, że ściek w bardzo wysokim stopniu ulega oczyszczeniu, żywotność drenażu bądź pola rozsączającego szacuje się nawet na około sto lat.
Oczyszczalnie biologiczne można budować również przy niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych, oraz w niekonwencjonalnych lokalizacjach. Ponadto, podczas pracy, oczyszczalnie nie wydzielają żadnych nieprzyjemnych zapachów i głośnych dźwięków. Inwestując w zieloną technologię w ogromnym stopniu możemy przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Biologiczne oczyszczalnie ścieków mają również wiele innych zalet, dlatego też warto rozważyć ich budowę w naszych domach.