Po latach zapomnienia i pewnego lekceważenia burak triumfalnie powrócił na polskie stoły. Przetwory z buraków na nowo zyskały licznych zwolenników, na co wpływ ma niewątpliwie moda na życie ekologiczne i w zgodzie z cyklem natury.
Po zachłyśnięciu się bogatą ofertą owoców i warzyw sprowadzanych z różnych zakątków świata, zaczęliśmy dostrzegać, że nasze rodzime warzywa wcale nie są od nich gorsze, zdecydowanie smaczniejsze. Rozsądek i nasilające się w ostatnich latach problemy zdrowotne nakłaniają nas coraz bardziej do wyboru warzyw sezonowych, jako podstawy naszej diety. Moda na ekologię i spożywanie jak najmniej przetworzonych pokarmów wpłynęła też pozytywnie na wzrost popularności przetworów z buraków.
Coraz chętniej wracamy do zapomnianych umiejętności domowego pasteryzowania na zimę, podpatrujemy i wykorzystujemy przepisy mam i babć, chwaląc się później własnoręcznie wykonanymi słoikami na portalach społecznościowych. Wśród głównych zalet buraków wymieniane są przede wszystkim ich lecznicze właściwości: dzięki zawartości antocyjanów – czerwonych barwników wpływają one wspaniale na poprawę odporności, zapobiegają nowotworom i spowalniają proces starzenia.
Warto także spożywać je w przypadku problemów z nadciśnieniem oraz nadkwasocie, ponieważ detoksykują organizm i ułatwiają trawienie. W przetworach z buraków znajdziemy mnóstwo kwasu foliowego, witaminy C i B1 oraz mnóstwo niezbędnych do zrównoważonej diety minerałów: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt , a także stosunkowo rzadko występujące w warzywach rubid i cez.
Warzywo to polecane jest w zasadzie wszystkim, powinni jednak ograniczyć jego spożywanie diabetycy, ze względu na szybki wzrost cukru we krwi po jego zjedzeniu. Nie polecane jest również osobom mającym problemy z kamicą nerkową i reumatyzmem. Przetwory z buraków przez lata zdominowane były przez tradycyjne na polskim stole pasteryzowanie poszatkowanych buraczków z dodatkiem octu, soli i cukru. W tej postaci doskonale sprawdzają się podawane zarówno na zimno, jak i na ciepło, jako dodatek sałatkowy do drugiego dania obiadowego. Dzięki otwarciu w ostatnich latach polskiej kuchni na eksperymenty, coraz odważniej zaczęliśmy sobie poczynać również z takimi tradycyjnymi przepisami.
Możemy więc pozwolić sobie na dodanie do pasteryzowanych buraków cebuli, zamarynować je w ćwiartkach, dodać do nich dla smaku paprykę czy chrzan. Doskonałym rozwiązaniem jest też sok z buraków, najlepiej wyciskany w domowej sokowirówce, który może posłużyć do stworzenia znakomitego domowego barszczu czerwonego jadanego z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy dodawany do barszczu ukraińskiego. Polecany jest też do picia zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzięki zawartości kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na rozwój i wzrost noworodka, na układ nerwowy oraz na zachowanie kodu genetycznego.
Dla polepszenia smaku można zmieszać go z miodem i cytryną. Buraki jako rośliny pastewne dostępne są na bazarach i w sklepach w okresie jesienno-zimowym, warto więc korzystać z ich obecności w momencie, kiedy dostęp do świeżych warzyw sezonowych znacznie zostaje nam ograniczony. Doskonale sprawdzają się w tym czasie wszelkiego rodzaju sałatki z dodatkiem buraka pieczonego, który dzięki temu zabiegowi zyskuje oryginalny smak.
Można go połączyć z wyrazistymi w smaku serami, np. kozim czy pleśniowym, cieniutko pokrojony z dodatkiem octu balsamicznego może stanowić doskonałe wegetariańskie carpaccio. Przetwory z buraków z dodatkiem kaszy jaglanej posłużą nam natomiast do stworzenia świetnych zapiekanek lub nawet wegetariańskich pysznych burgerów. Dzięki wzrostowi popularności kuchni ograniczającej spożycie mięsa, znajdziemy obecnie mnóstwo oryginalnych przepisów wykorzystujących w różnorodny sposób to warzywo. Warto z nich skorzystać, nie tylko dla zdrowia, ale też dla odkrywania nietypowych smaków.
Triumfalny powrót przetworów z buraka
previous post